Budynki zabytkowe
Pomniki i miejsca pamięci
Skansen miniatur
Skansen Miniatur w Pobiedziskach położony jest na historycznym Szlaku Piastowskim w połowie drogi pomiędzy Gnieznem a Poznaniem, przy drodze krajowej nr 5. Skansen otwarty został w maju 1998 r., w roku jubileuszu 950- lecia Pobiedzisk i jest to jeden z nielicznych tego typu obiektów w Polsce.
Na terenie skansenu zlokalizowanych jest 30 miniatur budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski, wykonanych w skali 1:20, z trwałych tworzyw, a niektóre fragmenty zrealizowane są z materiałów identycznych, jak obiekty oryginalne. Podstawową funkcją skansenu jest ukazanie struktury przestrzennej Szlaku Piastowskiego w jego dzisiejszym i częściowo historycznym kształcie oraz procesu rozwoju osadnictwa i kształtowania się państwowości polskiej. Obiekty aktualnie znajdujące się w skansenie to między innymi: Pałac w Rogalnie, Biblioteka Raczyńskich, Zagroda wiejska Biskupin, Katedra w Gnieźnie i Stary Rynek w Poznaniu. Ekspozycję Skansenu Miniatur od 2017 roku stanowią również rzeźby przedstawiające postaci z mitologii słowiańskiej.W ramach modernizacji powiększyła się również ekspozycja Skansenu Miniatur. Wykonane zostały 2 makiety obiektów znajdujących się w aktualnym przebiegu Szlaku Piastowskiego. Dodatkowym atutem mającym uatrakcyjnić zwiedzanie turystom jest wyposażenie Skansenu Miniatur w audio-przewodniki oraz możliwość pobrania aplikacji. Ponadto pojawiły się tablice informacyjne z oznaczeniami dla osób niewidomych oraz słabowidzących.
Skansen otwarty jest przez cały rok codziennie, także w soboty, niedziele i dni świąteczne
Godziny otwarcia:
LATEM (1kwietnia-31 października) w godzinach 10:00 – 18:00
ZIMĄ (2 listopada-31 marca) w godzinach 9:00 – 16:00
Wejście indywidualne:
Bilet normalny 12 zł
Bilet ulgowy (os. niepełnosprawne, os. uczące się, emeryci, renciści, nauczyciele) 10 zł
Karta Dużej Rodziny 8 zł
Poznańska Karta Turystyczna – 6 zł
Dzieci do 3. roku życia oraz przewodnicy bezpłatnie
Wejście grupowe (dla grup powyżej 10 osób):
Dla osób dorosłych (w tym emeryci, renciści, os. niepełnosprawne) 10 zł
Grupy szkolne 8 zł (1 opiekun na 15 dzieci – gratis
Istnieje możliwość płatności kartą.
Dla zainteresowanych możliwość korzystania z usług przewodnickich oraz lekcji historii z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.
Dane kontaktowe:
nr tel.: 579 665 665
e-mail: miniatury@osir.pobiedziska.pl
www: miniatury.pobiedziska.pl
Facebook: facebook.com/SkansenMiniatur/
Gród Pobiedziska
Gród Pobiedziska to drewniana warownia z okresu początków Państwa Polskiego. Zlokalizowany, w sercu Szlaku Piastowskiego, w połowie drogi między Poznaniem a Gnieznem, jest doskonałym miejscem do praktycznego poznawania architektury, sztuki wojennej oraz aspektów związanych z życiem codziennym w okresie panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Na terenie Grodu Pobiedziska udostępniamy do zwiedzania wystawę średniowiecznych machin oblężniczych w naturalnej skali, zbrojownię, strzelnicę z działającymi katapultami oraz teren przeznaczony na prowadzenie gier i zabaw średniowiecznych. Wystawa uzupełniona o multimedia stanowi idealne miejsce do prowadzenia żywych lekcji historii, organizacji imprezy firmowej lub po prostu ciekawego spędzenia czasu w rodzinnym gronie.
Drewniana warownia w Pobiedziskach to nie klasyczne muzeum, ale innowacyjne przedsięwzięcie, gdzie promuje się filozofię „nauki poprzez zabawę”. Zachęcamy do dotykania wszystkich eksponatów a także do aktywnego korzystania z naszego unikalnego historycznego placu zabaw.
Godziny otwarcia
Wszystkie grupy zorganizowane obsługiwane są po wcześniejszej rezerwacji. Także poza godzinami otwarcia Grodu Pobiedziska, jeśli zajdzie taka konieczność.
Sezon wysoki (1.05 – 27.06, 1.09 – 30.09)
poniedziałek/piątek – w godzinach od 9.00 do 17.00
weekendy – w godzinach od 10.00 do 18.00
Sezon wakacyjny (28.06 – 31.08)
poniedziałek/piątek – w godzinach 10.00 do 18.00
sobota/niedziela – w godzinach od 10.00 do 18.00
Sezon zimowy (01.10 do 30.04)
październik: sobota/niedziela – w godzinach od 10.00 do 16.00
listopad/kwiecień: sobota/niedziela – w zależności od warunków atmosferycznych