Uczestnicy Olimpiad Specjalnych dotarli do gminy Pobiedziska

FLAGA-WNOSI

Ponad sto osób uczestniczy w X Ogólnopolskim Mityngu Jeździeckim Olimpiad Specjalnych, odbywającym się w Górze, gm.Pobiedziska. Najlepsi zawodnicy będą reprezentować Polskę na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Berlinie.

Do Stajni Góra 13 zjechali najlepsi jeźdźcy i najlepsze amazonki z dziesięciu województw. W asyście kawalerii młodzi sportowcy wnieśli do ujeżdżalni flagę Olimpiad Specjalnych.

– Życzę wam złości i radości sportowej. Pamiętajcie, nasze hasło: ”Grajmy Razem, bo jesteśmy równi” powoduje, że jesteście pełnoprawnymi zawodnikami i obywatelami tego społeczeństwa – usłyszeli w czasie ceremonii otwarcia Mityngu Jeździeckiego Olimpiad Specjalnych.

– Cieszę się, że Olimpiady Specjalne dotarły do gminy Pobiedziska. Ponad 3 miliony osób na świecie rzekomo wolniej chodzi, trochę wolniej czyta, ale są tacy sami jak my. Jesteśmy wszyscy równi. Wasze medale są często cenniejsze od medali pełnosprawnych sportowców, bo zdobywacie je  większym wysiłkiem – mówił czasie ceremonii otwarcia  Mityngu Ireneusz Antkowiak, Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska. W Polsce żyje około 1 miliona 200 tysięcy osób z niepełnosprawnością intelektualną. Sport uprawia 17 tysięcy z nich. Jeździectwo 250 osób! Obecni w Górze to zawodnicy z najwyższymi umiejętnościami.

– Jazda konna to dyscyplina wyjątkowo trudna, wymagająca od zawodnika doskonałej techniki i dojrzałości. W czasie zawodów sportowcy nie jeżdżą na koniach, na których trenują na co dzień. To organizatorzy dostarczają koni – mówi Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiady Specjalne Polska

Decyzja o przeprowadzeni Mityngu zapadła już dwa lata temu.

– Udostępniamy hale i konie, a dalej już …dzieje się – mówi  Kinga Ratajska Kończal, właścicielka stajni Góra 13.

Z tym dzieje się, nie jest jednak wcale tak łatwo. Przygotowanie do zawodów hippicznych z udziałem osób z niepełnosprawnościami wymaga sporo zachodu. Czwartek  i piątek organizatorzy i zawodnicy poświęcili na dobór koni.

– Trzeba tak dobrać konie, by odpowiadały one możliwościom zawodników. Pamiętajmy, że konie są wrażliwe. Między zawodnikiem a wierzchowcem musi zaistnieć niewidzialne porozumienie. Zależy nam, by każdy czuł się w trakcie zawodów dobrze. Bywa, że zmieniamy konie zawodnikowi nawet trzy, cztery razy – wyjaśnia Kinga Ratajska Kończal. W czasie zawodów rozegrane będą różne konkurencje. W zależności od rodzaju niepełnosprawności uczestniczki i uczestnicy startują w klasach A,B, C. W klasach A i B konkurować będą w ujeżdżaniu, torze przeszkód i ósemce. W klasie C oprócz ujeżdżania i toru przeszkód rozegrana zostanie sztafeta.

– Każda z tych konkurencji dostarczy wielu emocji, ponieważ uczestnicy Olimpiad Specjalnych wkładają w zawody całe serce – mówi Danuta Lech, trenerka Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Wielkopolskie – Poznań. Stajnia Góra 13 to dla mieszkańców gminy Pobiedziska oraz Sołectwa Góra miejsce szczególne.  Jej właściciele pomagają lokalnej społeczności na wiele sposobów.

– Niemal każdy Dzień Dziecka odbywa się w Stajni Góra 13. Dzieci mogą tu przejechać się bryczką, wsiąść na konia. Był tez kulig a ostatnio właściciele udostępnili dopiero co zamontowaną tyrolkę. Akcje charytatywne, które  organizujemy jako sołectwo Góra, też w większości odbywają się w Stajni Góra 13 – mówi Katarzyna Paczka, radna gminy Pobiedziska.

W piątek pierwsza część zawodów odbędzie się między godz. 10:00 a 12:00, następnie przewidziana jest dekoracja. Druga tura zawodów rozegrana będzie między  godz. 15:00 a 17:00.  W sobotę rywalizować będą od 10:00 do 12:00. Ceremonia  zamknięcia zaplanowana jest na godz. 13:00.

fot.R.Domżał