Z ustawy o odpadach wynikają obowiązki

Przypominamy rolnikom o obowiązkach wynikających z ustawy o odpadach!

Rozwój rolnictwa powoduje wzrost odpadów wytwarzanych w gospodarstwach rolnych. Mamy do czynienia z coraz większą ilością odpadów uciążliwych, takich jak  opakowania po nawozach mineralnych, środkach ochrony roślin, olejach i smarach do ciągników i maszyn rolniczych, których nie wolno oddawać do punktu zbiórki  czy składowania odpadów komunalnych. Niedopuszczalne jest również spalanie opakowań po pestycydach w piecach, czy wykorzystanie ich jako materiał wtórny.

Wszelkie tego typu    praktyki powodują przedostanie się niebezpiecznego środka do gleb, wód i powietrza, co może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla środowiska, jak też dla zdrowia i życia ludzi. Zmieniające się technologie w produkcji zwierzęcej- coraz szerzej stosowane konserwowanie pasz oparte na beztlenowym zakiszaniu zielonek  generują znaczne ilości odpadów w postaci folii kiszonkarskich.

Granica 100 kilogramów

Wszystko to powoduje, że w gospodarstwach rolnych pojawia się coraz więcej odpadów niebezpiecznych. Już  ich ilość  powyżej 100 kg takich odpadów nakłada na rolników kolejne obowiązki administracyjne.

Według ustawy o odpadach wytwórcą odpadów- jest każdy, którego działalność lub bytowanie powoduje powstanie odpadów, oraz każdy kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące  zmianę charakteru lub składu tych odpadów; wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi  inaczej.

Kto jest posiadaczem odpadów?

Zgodnie z art.3 ust. 1 pkt 19  ustawy o odpadach (Dz.U. z 2008 r., poz.992 ze zmianami), przez posiadacza odpadów rozumie się  „wytwórcę odpadów lub osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej będące w posiadaniu odpadów; domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości”

Zgodnie Az art. 66 ust. 1 ustawy o odpadach „posiadacz odpadów jest obowiązany do prowadzenia na bieżąco ich ilościowej i jakościowej ewidencji zgodnie z katalogiem odpadów określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 4 ust. 3, zwanej dalej ewidencją odpadów”, natomiast zgodnie z art. 67 ust. 1 w/w ustawy „Ewidencję odpadów prowadzi się z zastosowaniem następujących dokumentów: karty przekazania odpadów, karty ewidencji odpadów”

Zgodnie z art. 71 pkt  1 ustawy o odpadach „ uproszczoną ewidencję odpadów z zastosowaniem jedynie karty przekazania odpadów prowadzą podmioty, które:

– wytwarzają odpady niebezpieczne  w ilości do 100 kg rocznie,

– wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi, w ilości do 5 ton rocznie”.

Ewidencja odpadów niezbędna

Jeżeli rocznie w gospodarstwie rolnym  wytwarza się ponad 100 kg odpadów niebezpiecznych lub ponad 5 ton odpadów innych niż niebezpieczne lub komunalne, to rolnik jest zobowiązany do prowadzenia pełnej ewidencji odpadów, za pomocą karty  przekazania odpadów i karty ewidencji odpadów.

Wzory odpowiednich druków są  udostępnione na stronie: https://www.mos.gov.pl/środowisko/odpady/ewidencja-i-sprawozdawczosc/.

Ze względu na wytwarzanie odpadów w ramach prowadzenia gospodarstwa rolnego i obowiązek sporządzania ewidencji odpadów, rolnik jest zobowiązany do sporządzenia zestawień danych o rodzajach i ilości odpadów. W związku z powyższym rolnik jest zobowiązany złożyć wniosek do marszałka województwa w celu uzyskania wpisu do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Rejestr ten został utworzony 24 stycznia 2018 r. Marszałek województwa dokonuje wpisu do w/w rejestru na wniosek wytwórców odpadów obowiązanych do prowadzenia ewidencji.

Druk wniosku o wpis do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami można pobrać ze strony Urzędu Marszałkowkiego. Druk wniosku i oświadczenie są do udostępnione do pobrania na stronie: https://www.umww.pl/departamenty_departament-srodowiska_obowiazki-podmiotow-w-zakresie-korzystania-ze-srodowiska_rejestr-wprowadzajjacych-produkty-produkty -w-opakowaniach-i-gospodarujacych-odpadami.

We wniosku rolnik wypełnia Dział I (dane podmiotu) pkt 1 i 4, załącza oświadczenie, a także na osobnej kartce informację, jakiego rodzaju odpady wprowadza podając ich kod i opis.

Przykładowe kody odpadów najczęściej występujących w gospodarstwach:

– 150110* – opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone;

– 160107* – filtry olejowe;

–  130208* – inne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe.

Pełen katalog odpadów ze wskazaniem odpadów niebezpiecznych znajdziecie Państwo w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów (Dz.U. z 2014 r., poz. 1923): http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU201140001923/o/D20141923.pdf

Ze względu na wytwarzanie odpadów w ramach prowadzenia gospodarstwa rolnego i obowiązek sporządzenia pełnej ewidencji odpadów, rolnik zobowiązany jest do sporządzenia rocznych zbiorczych zestawień danych rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów oraz przesyłania w/w zestawień do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w terminie do dnia 15 marca roku następnego. Wynika to z art. 75 ust.1 pkt 1 ustawy o odpadach, który mówi, że „roczne sprawozdanie o  wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządza: wytwórca obowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów”

Zgodnie z art.72 ust.1 „Posiadacz odpadów jest obowiązany do przechowywania dokumentów ewidencji odpadów, o których mowa w art. 67 ust.1, przez okres  5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym sporządzono te dokumenty.” Posiadacz odpadów jest obowiązany do udostępnienia dokumentów ewidencji odpadów na żądanie organów uprawnionych do przeprowadzenia kontroli.

Jak wynika z powyższego, rolnicy powinni bardzo poważnie potraktować nie tylko właściwe postępowanie z odpadami rolniczymi i odpadami niebezpiecznymi, ale także poprawnie prowadzić ewidencję i sprawozdawczość dotyczącą odpadów.

WODR Poznań