Cztery polskie firmy zdecydowały, że dołączą do akcji „Maseczki dla Polski ” i uszyją miliony masek wielokrotnego użytku.
Takie działanie to inicjatywa pięciu przyjaciół. Jednym z nich jest dr Łukasz Grabarczyk, neurochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie i konsultant medyczny akcji: – Chcielibyśmy dać każdej osobie taką maseczkę, po to, żeby pamiętała, że jest epidemia, że trzeba siedzieć w domu, że trzeba się osłaniać, ale też po to, żeby nie wykupować towaru niezbędnego personelowi medycznemu
Da się zrobić maski dla wszystkich Polaków?
Mamy nadzieję, że tak. Jak na razie udało nam się pozyskać materiał, który wystarczy na uszycie 10 mln takich maseczek. Dzięki jednemu z naszych kolegów zajmują się tym cztery fabryki włókiennicze. Ze względów bezpieczeństwa, w związku z epidemią koronawirusa, sprzęt został częściowo przeniesiony do domów pracowników.
Jak oczyścić maseczkę?
Maseczkę można używać przez 2 godziny. Po dwóch godzinach należy ją oczyścić lub zmienić na nową. W przypadku użycia filtra jednorazowego, w postaci np. zwykłej chusteczki higienicznej, należy go wymieniać co 30 min. Za każdym razem po dotknięciu maseczki należy umyć dokładnie ręce.
Maseczka może być używana tylko przez jedna osobę gdyż dekontaminacja nie chroni w 100% przed chorobami przenoszonymi miedzy ludźmi poprzez używanie tych samych przedmiotów.
Instrukcja:
1. Przed oczyszczeniem, złóż maseczkę i owiń jej włókninę gumką z maseczki. Jeśli musisz przechowywać maseczkę, włóż ją do foliowego woreczka. Koniecznie umyj ręce.
2. Złożoną maseczkę umieść we wrzącej wodzie i gotuj ją przez 30 minut. Ponownie umyj ręce. To bardzo ważne.
3. Po 30 minutach ostrożnie wyjmij maseczkę z wody. Uważaj, aby się nie poparzyć. Możesz użyć szczypiec albo innego narzędzia.
4. Wysusz maseczkę w formie złożonej. Możesz suszyć rozwieszoną, lub wykorzystać gorący piekarnik.
5. Niezłożenie i nieowinięcie maseczki gumką podczas oczyszczania może spowodować rozplisowanie się włókniny maseczki, co może utrudniać jej założenie i użytkowanie.
6. Rozplisowanie tkaniny nie wpływa bezpośrednio na jakość maseczki.
Nie wyrzucaj zużytej maski bez zabezpieczenia, gdyż może to stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego! Zużytą maseczkę należy poddać procesowi dekontaminacji, a następnie włożyć do szczelnie zamykanej torebki (np. opakowania) i wyrzucić do pojemnika na śmieci.
źródło: Aneta Olender „NaTemat”