Ekoschemat – Biologiczna ochrona upraw.
- Do dnia 30 września 2023 r. wydłużony został termin dostarczenia do ARiMR wyciągu z rejestru zabiegów agrotechnicznych, który udokumentuje, na jakiej powierzchni został zastosowany biologiczny środek ochrony upraw oraz imiennego dokumentu potwierdzającego zakup środka ochrony roślin, albo innego imiennego dokumentu potwierdzającego jego nabycie, w którym wskazano, jaki środek ochrony roślin został nabyty oraz jego ilość.
Ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi
Praktyka Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt
- Możliwość złożenia oświadczenia w celu uwzględnienia zwierząt trawożernych w wyliczeniu obsady tych zwierząt, wyrażonej w dużych jednostkach przeliczeniowych (DJP) w przypadku gdy posiadacz zwierząt gatunków alpaki, daniele, jelenie szlachetne, lamy, muły i osły, nie dokonał ich rejestracji w komputerowej bazie danych.
Praktyka Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin o jego aplikacji
- Punkty są przyznawane, jeżeli rolnik wymiesza obornik, odchody drobiu z bezściółkowego systemu utrzymywania zwierząt gospodarskich, tzw. pomiot ptasi, lub produkt pofermentacyjny powstający w wyniku procesu produkcji biogazu rolniczego, z glebą, przy czym zabieg przyorania obornika, pomiotu ptasiego lub produktu pofermentacyjnego uznaje się za równoważny z ich wymieszaniem z glebą.
- W przypadku, gdy na potrzeby realizacji praktyki został nabyty obornik, pomiot ptasi lub produkt pofermentacyjny, rolnik jest zobowiązany posiadać imienny dokument potwierdzający zakup albo imienny dokument potwierdzający nabycie.
Praktyka Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo
- Punkty są przyznawane, jeżeli rolnik stosuje nawóz naturalny płynny lub produkt pofermentacyjny powstający w wyniku procesu produkcji biogazu rolniczego,
- W przypadku, gdy na potrzeby realizacji praktyki został nabyty nawóz naturalny płynny lub produkt pofermentacyjny, rolnik jest zobowiązany posiadać imienny dokument potwierdzający zakup albo imienny dokument potwierdzający nabycie.
Praktyka Wymieszanie słomy z glebą
- Punkty są przyznawane, jeżeli rolnik rozdrobni całą słomę po zbiorze plonu głównego i wymiesza ją z glebą lub ją przyorze, przy czym za słomę uznaje się pozostałe po oddzieleniu ziarna lub nasion suche źdźbła, łodygi, liście, plewy, łuszczyny i strączyny dojrzałych roślin uprawnych zbożowych, w tym kukurydzy, a także zbóż rzekomych, w tym gryki, szarłatu i komosy, oraz dojrzałych roślin uprawnych oleistych, bobowatych, facelii i traw nasiennych.
Praktyka Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia
- Punkty są przyznawane, jeżeli rolnik posiada plan nawozowy opracowany w terminie do dnia 30 września 2023 r. – w przypadku upraw zgłoszonych w 2023 r. jako plon główny, albo upraw ozimych wysiewanych w 2023 r.
Łączenie ekoschematów z innymi działaniami
- Możliwość wnioskowania o ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami poprzez realizację praktyk Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, Zróżnicowana struktura upraw, Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji, Wymieszanie słomy z glebą, jak również ubieganie się o płatność do integrowanej produkcji roślin przez rolników realizujących zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach pakietu 1 Rolnictwo zrównoważone na gruntach objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym PROW 2014–2020, do powierzchni gruntów ornych, które nie były zadeklarowane we wniosku o przyznanie pierwszej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej.