Uwaga właściciele zwierząt!

pies'

Z uwagi na coraz częstsze zgłoszenia dotyczące przeprowadzania oględzin posesji prywatnych na terenie Gminy Pobiedziska pod kątem warunków utrzymania zwierząt przez funkcjonariuszy fundacji, których statutowym celem jest ochrona praw zwierząt, Urząd Miasta i Gminy w Pobiedziskach przypomina o obowiązujących przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2016r. poz. 2102 ze zm.).

Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Każde zwierze wymaga humanitarnego traktowania.

Właściciel zwierzęcia domowego jest odpowiedzialny za jego prawidłowe utrzymanie. Do obowiązków właściciela należy zagwarantowanie zwierzęciu odpowiednich warunków, poprzez zapewnienie mu pomieszczenia chroniącego je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwienie swobodnej zmiany pozycji ciała, zapewnienie odpowiedniej karmy i stałego dostępu do wody.

W przypadku utrzymywania psa buda powinna być ocieplona i szczelna,  dostosowana  rozmiarem do  wielkości  psa tak, aby mógł  on ogrzać ją swoim ciałem  i aby nie dochodziło do zbyt dużej wymiany  zimnego powietrza.  Ponadto powinna być izolowana od gruntu (np. poprzez ustawienie jej na palecie). W przypadku utrzymywania zwierząt w kojcach,  należy zwrócić uwagę by były obszerne i czyste, o powierzchni co najmniej kilku metrów kwadratowych.

Zabrania się utrzymywania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość łańcucha nie może być krótsza niż 3 metry. Łańcuch powinien być lekki.

Zabrania się znęcania się nad zwierzętami. Przez znęcanie się nad zwierzętami, należy  rozumieć zadawanie lub świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a  w szczególności m.in.:

– utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich   w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji,

– wystawianie zwierząt gospodarskich i domowych  na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu,

-utrzymywanie zwierząt bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku,

– porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje.

Zwierzę traktowane w powyższy sposób może zostać czasowo odebrane właścicielowi lub opiekunowi na podstawie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego na miejsce pobytu zwierzęcia i przekazane: schronisku dla zwierząt lub gospodarstwu rolnemu (w przypadku zwierzęcia gospodarskiego). Decyzja o której mowa podejmowana jest z urzędu po uzyskaniu informacji od Policji, straży gminnej, lekarza weterynarii lub upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.

W przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawienie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu lub zdrowiu- policjant, strażnik gminny lub upoważniony  przedstawiciel organizacji społecznej, zawiadamia o tym niezwłocznie wójta (burmistrza, prezydenta miasta), celem podjęcia decyzji w przedmiocie odebrania  zwierzęcia. W wyżej wymienionych przypadkach wszelkimi  kosztami transportu, utrzymania czy koniecznego leczenia zwierzęcia, obciąża się jego dotychczasowego właściciela  lub opiekuna.