Dwieście trzydzieści lat temu, 3 maja 1791 roku w czasie Sejmu Czteroletniego, który odbywał się w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję.
Jej autorami był król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Konstytucja była Ustawą Rządową, regulującą prawa i obowiązki ogółu mieszkańców i zasady organizacji władzy państwowej. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, tak zwanej gołoty. Celem ograniczeń względem szlachty było zapobieżenie możliwości przekupstwa, biednego szlachcica przez agentów obcego państwa. Potwierdzała też przywileje mieszczańskie, czyli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, do zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej oraz do nabywania szlachectwa.
Ilustracja – Obraz autorstwa Jana Matejko – National Museum of Poland Catalogue (for better resolution: calendar with pictures of Matejko), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29769354
Źródło: https://pamiecpolski.archiwa.gov.pl/konstytucja-3-maja-1791/
https://epodreczniki.pl/a/konstytucja-3-maja/D14citlTB
https://www.polskatradycja.pl/historia-polski/wydarzenia/konstytucja-3-maja.html