Wśród najstarszych wsi z terenu naszej gminy znajduje się Węglewo, które obchodziło 750-lecie swojego istnienia. Tegoroczny Jubileusz lokacji wsi 4 grudnia rozpoczął się uroczystą Mszą św., której przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak .
W homilii ks. Prymas wzywał do wspólnej modlitwy i podziękowań za wielowiekowe trwanie miejscowej parafii oraz pierwszy wzniesiony tu kościół. Metropolita gnieźnieński wspomniał również o przypadającym 4 grudnia wspomnieniu św. Barbary oraz niedawnym wspomnieniu św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która patronuje węglewskiej Parafii.
W Eucharystii wraz z mieszkańcami uczestniczyli także kapłani, posłowie Bożena Szydłowska i Bartłomiej Wróblewski, wiceburmistrz Zbigniew Zastrożny, radny powiatu poznańskiego Józef Czerniawski, radny Rady Miejskiej Gminy Pobiedziska Dariusz Pauter oraz Sołtysi. Wszystkim za obecność i modlitwę podziękował proboszcz ks. Sławomir Brząkała.
Życzenia całej społeczności Węglewa, by kolejne lata dowiodły siły więzi lokalnych, które znajdą odzwierciedlenie w pomyślnym rozwoju wsi w imieniu Pani Burmistrz złożył jej zastępca Zbigniew Zastrożny. Zaznaczył, że 750-ta rocznica lokacji, która przypada w tym roku, to przede wszystkim święto Mieszkańców. To Oni tworzą historię, zapisują kroniki, bo to Mieszkańcy swoimi decyzjami i działaniem wpływają na wyjątkowość miejsc, w których żyją. Jubileusz ten jest zapewne nie tylko okazją do refleksji nad historią wsi, pięknego drewnianego Kościoła pod wezwaniem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej , obrazu Najświętszej Maryi Panny w wizerunku Pani z Wyspy, który jak podaje tradycja ustna przybył ze świątyni lub kaplicy Ostrowa Lednickiego – piastowskiej wyspy. Kilka lat temu kościół został gruntownie odnowiony i dzisiaj robi wspaniałe wrażenie, jest miejscem odwiedzanym przez wielu turystów. Dodatkowym atutem jest to, że w sąsiedztwie świątyni znajduje się grób rodziców prof. Józefa Kostrzewskiego – badacza m.in. Biskupina, zwanego „ojcem polskiej archeologii”.
Łucja Kapcińska
Foto: Tomasz Chmielewski