W sobotę 20 kwietnia już po raz dziewiąty odbyły się Otwarte Mistrzostwa Poznania Debat Oksfordzkich o Puchar Prezydenta Miasta Poznania dla uczniów szkół podstawowych. Turniej zorganizował Klub Debat Oksfordzkich V LO w Poznaniu.
Rozgrywki w formie debaty oksfordzkiej polegają na dyskusji pomiędzy dwoma czteroosobowymi drużynami wokół tezy, którą broni strona propozycji, a stara się obalić strona opozycji. Uczniowie na dwa, trzy tygodnie wcześniej poznają tezy dyskusji, jednak o tym, czy będą propozycją, czy opozycją, decyduje losowanie 15 minut przed debatą.
Drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach w składzie: Michał Wiąz (pierwszy mówca w fazie grupowej), Zofia Bednarek (pierwszy mówca w fazie pucharowej), Tymoteusz Stachowiak (mówca drugi), Zofia Mielech (mówca trzeci) i Hanna Papierz (mówca czwarty) zmagała się z tezami, których tematyka rozciągała się od kwestii ekologicznych, estetycznych, politycznych, kulturowych aż po kwestie etyczne.
W pierwszym eliminacyjnym etapie Mistrzostw, 23 marca br. nasza reprezentacja ścierała się wokół tez:
– Należy żałować komercjalizacji bajek, animacji i seriali skierowanych do młodego widza (propozycja);
– Zaostrzenie ograniczeń technik operacyjnych przez służby specjalne należy oceniać pozytywnie (propozycja);
– Należy mieć nadzieję na zastąpienie tradycyjnych form nauczania przez e-learning (propozycja).
Do części pucharowej, razem z naszą drużyną z Pobiedzisk przeszło osiem szkół, w tym pięć z Poznania oraz po jednej z Komornik i Konina.
Pierwsza nasza debata odbyła się wokół tezy: Należy przewidywać federalizację Unii Europejskiej (strona propozycji). Nasi przeciwnicy byli rewelacyjni. Spotkanie oceniane przez trójkę sędziów wygraliśmy stosunkiem punktów 3:0.
Runda półfinałowa odbyła się wokół tezy: Należy preferować świat, w którym nagrody z dziedziny sztuki (Grammy, Emmy, Oskary) nie są przyznawane w kategoriach płciowych (strona opozycji). Rozgrywki półfinałowe i finałowe punktowane były już przez 5 sędziów. Tę debatę wygraliśmy w stosunku 4:1.
W finale dyskutowaliśmy wokół tezy: Ruchy walczące o prawa zwierząt, powinny priorytetyzować działania dążące do 3Z, ponad całkowite wyeliminowanie testowanie na zwierzętach. Zasada 3Z to umowny skrót od: zastąpienie, zmniejszenie, złagodzenie (strona propozycji). Tu zdaniem sędziów drużyna dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Konina była lepsza. Niestety w przypadku rundy finałowej dostaliśmy tylko informację o tym, kto wygrał , bez uzasadnienia i informacji o stosunku punktów.
Cieszymy się ogromnie z sukcesu naszej drużyny debatowej i serdecznie dziękujemy wszystkim , którzy wsparli nas w przygotowaniach do tego wyjątkowego wydarzenia.
Ewa Dopierała i Michał Srebro