Wielka, lecz zapomniana mieszkanka ziemi pobiedziskiej

DSC_8505

Szkolne Koło Miłośników Pobiedzisk przywróciło pamięć o Pauli z Chłapowskich Jackowskiej.

Kilka kilometrów na północny zachód od Pobiedzisk, w sąsiedztwie malowniczych jezior Wronczyńskiego Małego i Wielkiego, leży wieś Wronczyn. Tu, na przykościelnym cmentarzu, znajduje się grób Pauli z Chłapowskich Jackowskiej. Napis na tablicy informuje, że zmarła w 1922 r. Kim była? Jakie miała życie? Co łączyło ją z Wronczynem?

Odpowiedzi na te pytania poszukiwali członkowie Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk, działającego przy Szkole Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach (Karol Jerzyński, Julia Krąkowska, Maria Krzyżaniak, Jan Michalak, Michalina Michalak, Aleksandra Mrówczyńska, Agata Promińska, Maja Ślusarska, Hanna Wróblewska, Aleksandra Ziętek), którzy wzięli udział III edycji podprojektu Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolski pod hasłem: Wybitne kobiety w dziejach Wielkopolski, w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020, realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Młodzież pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego i opiekunki SKMP Anny Migdałek od listopada 2020 r. do końca maja 2021 r. starała się pozyskać jak najwięcej informacji o wybranej bohaterce – Pauli z Chłapowskich Jackowskiej (1866-1922). Zadania w podprojekcie były podzielone na 4 etapy, a każdy z nich wymagał zaprezentowania konkretnych efektów pracy zespołu. Uczniowie wykonali mapy mentalne obrazujące najważniejsze działania, przygotowali prezentację multimedialną, przedstawiającą grupę projektową, przeprowadzili również wywiad z prof. Antonim Jackowskim – wnukiem Pauli Jackowskiej. W programie komputerowym zrobili drzewo genealogiczne bohaterki, a także nagrali 15-minutowy filmik pt. Śladem Pauli z Chłapowskich Jackowskiej, prezentujący życie i działalność bohaterki. Etapem końcowym było opracowanie jej biogramu, który niebawem zostanie umieszczony na stronie Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski.

W spotkaniu podsumowującym działania projektowe, które odbyło się 17 czerwca 2021 r. w auli SP w Pobiedziskach, wzięli udział m.in: kierownik Referatu Oświaty i Wychowania w UMiG w Pobiedziskach Irena Anioł, opiekunka merytoryczna podprojektu Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolski dr Anna Chudzińska, prezes Towarzystwa Miłośników Pobiedzisk dr Marian Błażek oraz wirtualnie gość specjalny z Krakowa – prof. Antoni Jackowski – wnuk Pauli Jackowskiej.

 Członkowie Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk przedstawili zebranym efekty swoich działań, realizowanych przez 7 miesięcy. Na początku mieliśmy dokonać wyboru lokalnej bohaterki, której historię życia musieliśmy poznać. Nie powiemy, że było to łatwe. Gdy padły słowa Paula z Chłapowskich Jackowska, wiedzieliśmy o niej tylko tyle: mieszkanka ziemi pobiedziskiej i to, że spoczywa na cmentarzu we Wronczynie. Nie wiedzieliśmy, jakie miała życie i co łączyło ją z Wronczynem. Rozpoczęliśmy poszukiwania informacji w różnych źródłach.

Zaprezentowany filmik biograficzny o Pauli Jackowskiej wywarł duże wrażenie na widowni, która doceniła walory merytoryczne oraz ogrom pracy włożonej w jego realizację.

Prof. Antoni Jackowski powiedział: Film jest wspaniały. Przypomniał postać, która była zapomniana nie tyle w rodzinie, co w społeczności. Paula z Chłapowskich Jackowska była wielką patriotką, wielką społecznicą, jej działania zaćmiewały niektóre aktywności mężczyzn z najbliższego otoczenia, w tym własnego męża Tadeusza Kryspina (…). Dzięki inicjatywie Państwa ta postać wyszła z cienia i znalazła się w gronie najwybitniejszych Polek tamtego okresu (…). Wielkie zaangażowanie młodzieży w poznawanie swojej małej ojczyzny to jest coś niesamowitego, to jest unikatowe,(…) unikatowe na skalę Polski. Ja nie słyszałem o tego typu inicjatywach, a przede wszystkim o efektach jak te, których byliśmy świadkami przed chwilą (…). Dziękuję Pani Annie Migdałek, dzięki niej Pobiedziska z powrotem wróciły do mojego serca. I tak już zostanie do końca dni, i dłużej.

Fot. Tomasz ChmielewskiDSC_8488 DSC_8396 DSC_8406 DSC_8408 DSC_8409 DSC_8437 DSC_8444 DSC_8447 DSC_8451 DSC_8457 DSC_8462 DSC_8466 DSC_8471 DSC_8477 DSC_8480