„Wielkie czytanie Kolberga” proponują dzisiaj, 9 lutego Pobiedziski Ośrodek Kultury i Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty”. Okazją do tego jest Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej.
Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej przypada w dniu, w którym w roku 1895, we Lwowie powołano Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. Stało się to we Lwowie. Fundamenty dla polskiej etnografii położył Oskar Kolberg. Urodził się on 22 lutego 1814 roku w Przysusze. Jego rodzice – pochodzący z Prus Juliusz Kolberg i wywodząca się ze szlacheckiej rodziny francuskiej Karolina Mercoeur zamieszkali Warszawy. Po studiach muzycznych u profesora Elsnera, tego samego który uczył muzyki Fryderyka Chopina, Kolberg zajął się komponowaniem, ale bez większych sukcesów. Udzielał więc lekcji fortepianu. Szczęśliwie odkrył swoje prawdziwe powołanie – czyli dokumentowanie tradycyjnej kultury ludowej. Pierwsze podróże odbywał… pieszo. Pod koniec życia wspominał między innymi czterodniową wędrówkę z Warszawy do Czerska. Zwyczaje, muzyka i taniec ludowy tak go zafascynowały, że zaczął sporządzać notatki. Po dwóch latach wędrówek Oskar Kolberg miał w swoich zbiorach ponad 600 zapisów pieśni.
W cyklu monografii regionalnych objętych wspólnym tytułem: „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce” pojawia się nazwa Pobiedziska. Najwięcej informacji o zwyczajach obszaru dzisiaj nazywanego gminą Pobiedziska znaleźć można w tomie 9, zatytułowanym Wielkie Księstwo Poznańskie, część 1.
„(…) Po coś ty do mnie przylaz, kiedyś ty mi nic nie przynios,
Ni jabka, ani kruszki, umizgasz się do poduszki (…)”.
Taką właśnie przyśpiewkę zanotował O.Kolberg jako utwór, jak pisał od Pobiedzisk.
„Wielkie czytanie Kolberga” można znaleźć pod linkiem:
https://www.facebook.com/pobiedziskakultura/videos/167322894949638