Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty” Pobiedziskiego Ośrodka Kultury koncertował na Litwie, gdzie z okazji Święta Niepodległości RP zaproszony został przez Stowarzyszenie Polaków Kiejdan.
– Pobyt rozpoczęliśmy od zwiedzania Wilna – stolicy Litwy, która leży w rozległej kotlinie, otoczonej wzgórzami. Zwiedzaliśmy Katedrę Wileńską (pod wezwaniem św. Stanisława), kościół św. Anny, kościół św. Kazimierza, Ostrą Bramę z obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. Wizerunek Madonny Miłosierdzia ma wymiary 200 na 165 cm. Jest umieszczony na ścianie zewnętrznej, patrząc od strony miasta. Na przeciwległej ścianie znajduje się duże okno, z którego widać starówkę – opowiada Andrzej Horbik.
„Wiwaty” odwiedziły też Cmentarz Na Rossie. W części wojskowej znajduje się grób Marii z Billewiczów Piłsudskiej, miejsce pochówku urny z sercem Józefa Piłsudskiego. Nagrobek wieńczy płyta granitowa wydobyta na terenie polskiej wsi kresowej Bronisławka na Wołyniu. Została ona wykonana w warszawskim Zakładzie Kamieniarskim Sypniewskich przy ulicy Powązkowskiej. Tam też został wykuty napis: „Matka i serce syna”.
W drodze do Kiejdan członkowie Zespołu zwiedzili Zamek w Trokach położony na jeziorze Galwe. Jest to w znacznym stopniu rekonstrukcja, powstała w drugiej połowie XX wieku. Zamek wzniósł na przełomie XIV–XV w. wielki książę litewski Kiejstut i jego syn Witold, który w 1430 zmarł na zamku. Troki były w tym okresie ważnym ośrodkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Począwszy od XVII w., zamek popadał w ruinę. Przed II wojną światową polscy historycy sztuki rozpoczęli zabezpieczanie obiektu, a w latach 1951–1961 zaczęła się rekonstrukcja zabytku.
Następnego dnia Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty” wystąpił w Poniewieżu i Pacunelach. Widzami byli między innymi uczestnicy sekcji polskiej Uniwersytetu III Wieku.
– Zaprezentowaliśmy tańce narodowe Krakowiaków Wschodnich, Beskidu Śląskiego oraz rzeszowskie. Po koncercie był poczęstunek, przy którym omawialiśmy dalszą współpracę. W niedzielny ranek wraz z Ireną Duchowską (poetką polską i działaczką społeczną, wielokrotnie nagradzaną za krzewienie języka oraz kultury polskiej na Litwie) odwiedziliśmy Muzeum Powstania Styczniowego w Podbrzeżu nad rzeką Laudą – mówi Andrzej Horbik.
Pobiedziscy śpiewacy i tancerze uczestniczyliśmy też w mszy, śpiewając Czarną Madonnę i Barkę. W drodze powrotnej przechodzili odnowionym, kołyszącym się mostem nad Niewiażą w Surwiliszkach, zwiedzali Starówkę Kiejdan. Rzeka stanowi umowną granicę między Żmudzią a Auksztotą. Kiejdany założone na prawym brzegu są miastem żmudzkim. Nazwa miasta pochodzi zapewne od nazwiska kupca z Kuronii Kiejdangena, który założył tu rybacką wioskę. W pobliżu Kiejdan, w Szetejniach urodził się Czesław Miłosz, który od 1990 jest honorowym obywatelem tego miasta.
Projekt wsparł Powiat Poznański i Gmina Pobiedziska.