Data/Czas
09 kwietnia 2016 19:00 - 20:00
Lokalizacja
Zespół Szkół w Jerzykowie
Zapraszamy na Koncert Kameralny w wykonaniu
Kornela Wolaka – Klarnet
Joanny Zathey – Wójcińska – fortepian
Sobota 9 kwietnia, godz 19.00 Zespół Szkół w Jerzykowie
Kornel Wolak to ceniony wykonawca i pedagog. John Terauds (krytyk muzyczny z Toronto Star) w jednej ze swoich recenzji zauważa, iż „kontrola, delikatna i elegancka ekspresyjność … są tym co nadaje blasku Jego interpretacjom.” Edukacji dopełniał w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (prof. Zdzisław Nowak), Indiana University Jacobs School of Music (USA, prof. Eli Eban), The Glenn Gould School (Toronto, Kanada: prof. J. Valdepenasa) Wykonawstwo muzyki z okresu klasycyzmu jak i baroku zgłębiał u Erica Hoepricha (klarnet barokowy i klasyczny).
Jako solista oraz kameralista występuje z recitalami po Ameryce Południowej, Kanadzie, Polsce, USA, Chinach, czy Korei Południowej. Jest współzałożycielem dwóch duetów: Wolak/Donnelly Duo (z fortepianem) oraz Sound Lords (z akordeonem), z którymi regularnie występuje wykonując eklektyczne programy „od klasyki po jazz”.
Jako solista wystapił z takimi zespołami jak: Filharmonia Poznańska, Loja Symphony Orchestra (Ecuador), Slovak Sinfonietta (Slowacja), Kelowna Symphony Orchestra, Quebec Symphony (Canada), Toronto Sinfonietta Orchestra, Charleston Symphony Orchestra, USA, Polska Orkiestra Radiowa „Amadeus”, Indiana University Orchestra i inne.
W swoim dorobku fonograficznym posiada nominowaną do nagrody „Fryderyki” (2008) płytę z nagraniem Koncertu klarnetowego B-dur K. Kurpińskiego, zarejestrowane na jubileuszowym albumie Filharmonii Poznańskiej pt. „Z Wielkopolski rodem” (wyd. przez Program 2 PR). Nagranie to można często usłyszeć na falach radiowych Programu 2 PR, Classical 96.3, czy CBC Radio. Jego solowy album z koncertami klarnetowymi W. A. Mozarta i C. M. Webera z towarzyszeniem orkiestry The Slovak Sinfonietta cieszy się dużą popularnością wśród melomanów. Natomiast ostatnio wydanymi albumami są: „The Common Ground” (nagranym w duecie ze slynnym kanadyjskim pianistą jazzowym Chrisem Donnelly), T. Paciorkiewicz Divertimento No.1, M. Weinberg, Kammersymphonie No. 4 (z Polską Orkiestrą Kameralną PR „Amadeus”). Najnowszy album powstały na jesieni 2015 został nagrany wraz z akordeonistą Michaelem Bridge pt. „From Bach to Benny”.
Joanna Zathey – Wójcińska ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego. W 2005 roku ukończyła również podyplomowe studia w zakresie kameralistyki w klasie prof. Dory Schwarzberg w Accademia di Musica w Pinerolo (Włochy). W czerwcu 2015 uzyskała tytuł doktora sztuki.
Doskonaliła swoje umiejętności zarówno pianistyczne, jak i kameralne pod kierunkiem takich profesorów jak: Werner Bartschi, Bruno Canino, Nelson Goerner, Paul Gulda, Włodzimierz Obidowicz, Maria Szwajger-Kułakowska, Andrzej Tatarski, Pierre Amoyal, Ana Czumaczenko Robert Kabara, Herman Krebbers, Roman Totenberg, Wen Sin Yang.
Jest laureatką wielu konkursów, w tym:
– I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w 2001 roku (kategoria: duet),
– III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Fridricha Kuhlaua w Uelzen (Niemcy) w 2003 roku (kategoria: trio),
– I nagroda oraz nagroda specjalna „Premio Mozart” na Narodowym Konkursie Wykonawczym w Riccione (Włochy) w 2004 roku (kategoria: zespół kameralny),
– I nagroda l’Unanimite na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym UFAM w Paryżu w 2005 roku (kategoria: zespół kameralny),
– I nagroda na III Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Dla Pedagogów Muzyki w Warszawie w 2015 roku (kategoria: kameralistyka).
Koncertowała w Austrii, Czechach, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Szwajcarii, Słowacji oraz we Włoszech (m.in. w Instytutach Polskich w Paryżu i Wiedniu, Ambasadzie Polski w Pradze). Występowała również w Reykjaviku (Islandia) podczas „Dni Kultury Polskiej” (2006). Wraz z flecistkami Ewą Murawską oraz Ashildur Haraldsdottir nagrała płytę „Together in Music” z muzyką polską i islandzką (wyd. Acte Prealable 2008). Współpracuje z Jarosławem Nadrzyckim (skrzypce), z którym wystąpiła m. in. na międzynarodowym festiwalu Ohrid Summer Festival w Macedonii 2011 roku. W 2015 roku wspólnym recitalem zainaugurowali cykl koncertów pt. „Recitale Mistrzowskie” w nowej siedzibie NOSPR-u w Katowicach.