Z uwagi na trwający stan epidemiczny, w tym roku Piknik odbędzie się w nowej formule i trwać będzie w okresie czerwiec – wrzesień z finałem we wrześniu br.
Piknik rozpoczął się od ogłoszonych w czerwcu konkursów:
– konkursu dla szkół podstawowych (klasy VI lub VII) na przygotowanie prezentacji/reportażu/filmu na temat: „Ochrona klimatu. Zmieniamy nawyki, nie klimat”,
– konkursu dla przedszkoli na zorganizowanie 15-minutowego występu o tematyce ekologicznej/przyrodniczej.
Celem konkursów była m.in. popularyzacja tematyki ekologicznej, zainteresowanie młodzieży zagadnieniami zmian klimatu, jak również działaniami mającymi na celu zmniejszenie lub uniknięcie ich negatywnych skutków oraz integracja i aktywizacja dzieci i młodzieży.
Dodatkowo w czerwcu Partnerzy Imprezy przeprowadzili lekcje on-line dla dzieci ze szkół podstawowych:
– Państwowe Gospodarstwo Wody polskie RZGW Poznań zorganizowało w dniu 15.06.2021r. lekcje on-line dla klas I i II szkół podstawowych, dotyczące ochrony wody,
– Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu zorganizowała w dniach 17-18.06.2021r. lekcje on-line dla klas III szkół podstawowych, dotyczące bezpiecznych wakacji w lesie.
prezentacja Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu – BEZPIECZNE WAKACJE. BEZPIECZNY LAS
Co planujemy m.in. zorganizować:
– konkurs plastyczny
– konkurs fotograficzny
– konkurs na rajd terenowy zorganizowany w formule samodzielnej wędrówki uczestników w grupach przez obszar Parku Krajobrazowego Promno lub Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka
Podczas finału Pikniku, który planowany jest na wrzesień 2021r., zostaną rozlosowane nagrody dla zwycięzców biorących udział w konkursach ekologicznych oraz rajdzie terenowym. Odbędzie się także akcja wymiany makulatury na drzewka.
„Tydzień liczenia motyli w wielkopolskich parkach krajobrazowych”
W dniach 19-25 lipca 2021r. Partner „XII Ogólnopolskiego Edukacyjnego Pikniku Ekologicznego Pobiedziska 2021” – Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego organizuje kampanię edukacyjną dotyczącą działań proekologicznych związanych z ochroną zapylaczy w parkach krajobrazowych województwa wielkopolskiego. Celem kampanii będzie podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa w obszarze zachowania łąk w krajobrazie wiejskim oraz małych i dużych miast, aktywizacja do zachowywania nieużytków i łąk na terenie wielkopolskich parków krajobrazowych oraz ogrodów i ogródków przydomowych. Uświadomienie znaczenia roślin nektarodajnych, promocja modeli „trawników” przyjaznych owadom zapylającym, podnoszenie świadomości na temat owadów zapylających, ze szczególnym uwzględnieniem motyli, występujących w krajobrazie Wielkopolski, ich roli w środowisku oraz zagrożeń w kontekście zmian klimatu i antropopresji.
W ramach kampanii prowadzony będzie „Tydzień liczenia motyli w wielkopolskich parkach krajobrazowych”, podczas którego uczestnicy na karcie pracy będą mogli zaznaczyć zaobserwowane przez siebie motyle, a następnie wziąć udział w losowaniu nagród – nasion łąk kwietnych.
Zdjęcia kart należy przesłać do 31 sierpnia br. na adres: edukacja@zpkww.pl z dopiskiem „Tydzień liczenia motyli w wielkopolskich parkach krajobrazowych”