Zanocować w lesie? Akcja Lasów Państwowych rusza

jezioro-stęszewskie (15)

Od jutra, 1 maja 2021 r.,  na obszarach wyznaczonych przez Lasy Państwowe będzie można …zanocować w lesie. Czy tego rodzaju tereny są i w pobliżu  Pobiedzisk? Czy pojawią się w nich bushcrafterzy?

Bushcraft to kolejna moda na powrót do natury. Próba poszukiwania sposobu na nadmiar technologii w codziennym życiu. Uczy zdobywać jedzenie, budować schronienie, przy pomocy możliwie najprostszego sprzętu: noża, krzesiwa, namiotu, hamaka. Bushcraft dopuszcza też toporki, piły, siekiery. To właśnie środowisko buschcrafterów i surwiwalowców zainicjowało rozmowy z Lasami Państwowymi. Efektem jest program: „Zanocuj w lesie”.

Tysiące hektarów pod noclegi

W tym roku każde nadleśnictwo w kraju zobowiązane zostało wyznaczyć obszar o powierzchni około 1,5 tysiąca hektarów, na którym będzie można zanocować. Za wyznaczenie miejsca pod biwak, w obrębie gminy Pobiedziska odpowiedzialne są: Nadleśnictwo Czerniejewo i Nadleśnictwo Łopuchówko.

– Wyznaczyliśmy rejon Jezior Babskich-mówi Hubert Kaczmarek, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Czerniejewo. Kolejny obszar wyznaczony, tym razem przez Nadleśnictwo Łopuchówko, jest między Tucznem a Wronczynem.

A oto link do mapy, na której zaznaczone są wymienione obszary:

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Mapa  obszarów wyznaczonych prze Nadleśnictwo Czerniejewo i Nadleśnictwo Łopuchówko.

mapa

Nocując w lesie nie wolno: korzystać z otwartego ognia, łamać, wycinać gałęzi w celu budowy szałasu. Nie można zbierać chrustu. Wiele osób zdziwi się, że nie można wykorzystywać gałęzi czy konarów leżących już na ziemi. Otóż nie jest to wcale martwe, nikomu niepotrzebne drewno. Zamieszkuje w nim wiele drobnych organizmów. Tworzą one biosystem. Zakaz korzystania z otwartego ognia podyktowany jest tym, że łatwo zaprószyć ogień. W większości polskich lasów przeważającym gatunkiem jest sosna, bogata w olejki eteryczne i łatwopalna.

– Przypomnijmy ostatni pożar łąk nad Biebrzą, czy gigantyczne pożary Puszczy Nadnoteckiej oraz w rejonie Kuźni Raciborskiej – mówią leśnicy. Wymienione zachowania określone są w ustawie o lasach jako szkodnictwo i podlegają karze.

Regulamin, który można znaleźć https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/regulamin-korzystania-z-obszarow-pilotazowych

przewiduje, że w jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Leśnicy apelują jednak o to by poinformować ich o zamiarze nocowania. Nocleg powyżej limitu osób i czasu, określonego w pkt. 4, należy zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa […] nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Osoby, które chcą nocować w lesie zobowiązane są pozostawić las w takim stanie, w jakim go zastały, co oznacza, że śmieci muszą zabierać ze sobą. Jak mówi-Hubert Kaczmarek z Nadleśnictwa Czerniejewo -do lasu nie można wjechać samochodem. Należy zostawić go na parkingu.

Na rodzinne wypady

Co możemy polecić turystom weekendowym, rodzinom, które chcą wybrać się na wycieczkę?

– Osobiście polecamy Park Krajobrazowy Promno. Szlaki są tam dobrze oznakowane. Teren ma zróżnicowane ukształtowanie. Z tego powodu Nadleśnictwo Czerniejewo niemal nie prowadzi w tym rejonie robót typowo leśnych. Wiele obszarów przypomina lasy pierwotne. Ponadto w Parku Krajobrazowym Promno jest wiele rezerwatów. Spośród gatunków chronionych w Wielkopolsce, aż 75 procent można zobaczyć na terenie tego Parku-mówią leśnicy z Nadleśnictwa Czerniejewo. O uroku tego kompleksu leśnego stanowią też oczka wodne i jeziora śródleśne, których jest jak na Wielkopolskę sporo. Osobom, które chciałyby się wybrać na całodniową wycieczkę rowerową polecić można natomiast trasę przez Park Krajobrazowy Promno i dalej przez Wierzyce do wsi Goranin i znajdującego się w jej pobliżu rezerwatu Bielawy. To największy w Nadleśnictwie Czerniejewo rezerwat. Zajmuje powierzchnię ponad dwudziestu hektarów.

Rzecznik Nadleśnictwa Łopuchówko, Jacek Trembiński poleca zaś turystom jeziora w okolicach Tuczna i Wronczyna oraz szlak kajakowy wytyczony tymi wodami. Jednocześnie przypomina, że w lesie można napotkać kleszcze. Ustrzec się przed nimi można zakładając długie spodnie i pełne obuwie. Niezależnie od tego, po wycieczce należy wytrzepać odzież, najlepiej na zewnątrz mieszkania. Ponadto podczas kąpieli trzeba dokładnie obejrzeć swoje ciało.

 

Na zdjęciu  Jezioro Stęszewskie. To właśnie  w okolicach jezior  położonych między Tucznem a Wronczynem Lasy Państwowe wyznaczyły obszar, w którym można nocować.

fot.R.Domżał