Jak zbudować latawiec? Na pozór nic trudnego. Wystarczą proste listewki, taśma bezbarwna, arkusz papieru, dratwa i nożyczki. Co dalej trzeba zrobić, dowie się każdy, kto zawita na „Warsztaty budowy latawców”.
Zajęcia dla młodszych i starszych konstruktorów, czyli „Warsztaty budowy latawców” odbędą się w piątek, 4 października, w szkole w Pobiedziskach Letnisku. Początek o godz. 17:00.
Z „Warsztatów budowy latawców” warto skorzystać, ponieważ na niedzielę, 6 października zaplanowane jest „Święto Latawca”. Tradycyjnie już pokaz latawców oraz próby lotów odbędą się na na Letnisku Leśnym, na polu za cmentarzem. Początek niedzielnego „Święta Latawca” o godz.12:00.
Latawce mogą mieć różnorakie kształty. Bywają płaskie i półpłaskie, skrzynkowe, akrobacyjne zwane też sportowymi, albo komorowymi. Te ostatnie do złudzenia przypominają spadochrony. Mają one znacząco rozbudowaną uzdę, co umożliwia właściwe sterowanie latawcem w trakcie lotu.
Konstrukcje latawców różnią się od siebie liczbą linek i uzd, tworzywem, z jakiego je wykonano wreszcie rozmiarem.
Początkujący modelarze wykonują zazwyczaj latawce płaskie. Głównymi cechami takiej konstrukcji są: płaska powierzchnia nośna, długi ogon i dwu lub wielopunktowa uzda. Występują w przeróżnych kształtach. Bywają w kształcie figur geometrycznych albo zwierząt na przykład ptaków czy motyli.
Pierwsze latawce skonstruowano w Chinach w roku 500 pne. Wykorzystywane były miedzy innymi do celów wojennych.